Google ‘yapay zeka destekli arama’ özelliği için ücret almayı planlıyor

Google, iş modelinde büyük değişiklik yaparak yapay zeka destekli arama için ücret almayı düşünüyor.

Şirketin planları hakkında bilgisi olan kaynakların Financial Times’a verdiği bilgiye göre, Google üretken yapay zeka tarafından desteklenen yeni “premium” özellikler için ücret almayı düşünüyor.

ARAMA MOTORUNDAN İLK KEZ ÜCRET ALINACAK

Bu, yıllardır tamamen reklamlarla finanse edilen ve ücretsiz tüketici hizmetleri sunan şirketin temel ürünü olan arama motorunu ilk kez bir ödeme duvarının arkasına koyması anlamına gelecek.

Kaynaklara göre, Gmail ve Docs ürünlerinin içerisinde Gemini isimli yeni yapay zeka asistanına erişim sunan premium abonelik hizmetlerine yapay zeka destekli belirli arama özellikleri eklenebilir.

Mühendisler şimdilik bu hizmeti devreye sokmak için gerekli teknolojiyi geliştiriyor. Ancak yöneticiler henüz bu hizmeti başlatıp başlatmama konusunda son kararını vermedi.

SİTELER İÇİN OLUMSUZ

Ayrıca, internet trafiği için Google’a bağımlı olan birçok yayıncı, Google’ın yapay zeka destekli aramasının web sayfalarındaki bilgileri ayıklayıp kullanıcılara doğrudan sunması durumunda daha az ziyaret edilebilir.

REKLAMSIZ ARAMA ÖZELLİĞİ OLMAYACAK

Ayrıca Google’ın geleneksel arama motoru ücretsiz kalmaya devam edecek ve reklamlar aboneler için de arama sonuçlarının yanında görünmeye devam edecek.

Google, geçen yıl arama ve ilgili reklamlardan 175 milyar dolar gelir elde etmişti. Şirketin toplam satışlarının yarısından fazlası da arama hizmetlerinden geliyor.

Konu ile ilgili soruları yanıtlayan Google sözcüleri, şirketin reklamsız bir arama deneyimi üzerinde çalışmadığını ancak abonelik tekliflerini geliştirmek için yeni premium hizmetler oluşturmaya devam edeceklerini söyledi.

“Şu anda duyuracak bir şeyimiz yok” açıklamasında bulunan Google, “Yeni kullanıcı ihtiyaçlarına hizmet etmek için arama hizmetlerini hızla geliştirmeye devam ediyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir